Mýty o hraní na hudební nástroje

Ptali jsme se, hledali ... a zjistili jsme, jaké představy v našich hlavách brání tomu, aby člověk jen tak pro radost začal hrát na nějaký nástroj. Tady je 7 mýtů o hraní na hudební nástroje: 

1

Na hudební nástroj je mnohem těžší začít hrát ve vyšším věku. Dospělý musí vynaložit víc času a úsilí a některé věci už ani později naučit nejdou.

Ve skutečnosti tomu může být přesně naopak, protože dospělý může stavět na své dosavadní zkušenosti (minimálně třeba s tím, že hudbu poslouchá celý život). Navíc k učení umí přistupovat víc systematicky a efektivně a dokáže se vydržet soustředit na to, co je v tu chvíli zrovna nejdůležitější.

2

Učit se hrát na hudební nástroj je časově náročné. Je třeba cvičit každý den a občas tomu věnovat pár hodin denně.

I při vrcholovém tréninku je potřeba nezapomínat na odpočinek, aby člověk stihl regenerovat. Hraní na nástroj kromě některých svalů zaměstnává hlavně náš mozek, který podněty zpracovává po svém a někdy mu delší pauzy na uležení můžou naopak prospět. Důležitější je cvičit soustředěně a smysluplně, raději než úsilí měřit odehraným časem.

 
3

Mě se hraní netýká, protože nemám hudební sluch ani smysl pro rytmus.

Základy pro rytmus i hudební sluch má v sobě každý z nás, bez nich bychom totiž ani nedokázali mluvit nebo třeba pravidelně střídat kroky. Ti, kterým v dětství někdo zpíval nebo na něco hrál, jsou samozřejmě trochu ve výhodě, protože začali trénovat dřív. Pokud vám už ve školce říkali, ať raději nezpíváte a nekazíte to ostatním, posunul se tak začátek vašeho tréninku ještě o kus dál, ale to vůbec neznamená, že nemáte šanci s ním začít.

4

Je potřeba najít si učitele a chodit na pravidelné lekce.

Dnes už (hlavně díky technologiím) existuje spousta alternativních cest, jak se naučit hrát sám.

 
5

Hudba je drahý koníček.

Není potřeba si hned na začátku kupovat nástroj domů a spoustu věcí se člověk může naučit sám i bez učitele. Další investice mohou přijít až ve chvíli, kdy si je člověk doopravdy jistý tím, že se chce hraní věnovat dlouhodobě.

6

Pro hraní na nástroje je potřeba mít dlouhé prsty.

Je to celé o technice a cvičení, díky kterému je možné ruce posílit a naučit je udělat takové pohyby, které na nástroji potřebujeme. Skvělé je, že tohle se dá trénovat nejen přímo s nástrojem, ale i různými cvičeními ve chvíli, kdy máme chuť nějak zabavit ruce.

 
7

Důležité je začít hrát klasickou hudbu plus stupnice a cvičení, díky kterým se člověk nejlíp naučí techniku.

Aby se člověk naučil hrát podle svých představ, je na začátku nejdůležitější najít takový způsob učení, který je pro něj osobně nejpříjemnější a nejvíc ho baví. Pro někoho je to hraní známých písniček, někomu zase dělá radost, když dokáže zvládnout nějakou technicky náročnou výzvu. Důležité je, že u hraní vydržíme tak dlouho, jak moc nás bude bude naplňovat, což u každého pramení z něčeho trošku jiného. A snažit se silou přizpůsobit něčemu, v čem se necítíme dobře, nás může stát až moc energie, která pak jinde schází.

POZNAL SES?

Věřil jsi taky nějakému z těchto mýtů? Brání ti k tomu, aby sis splnil svůj hudební sen?

Pojď to zkusit s Melogee!

Cílem tohoto projektu zjednodušit lidem cestu k hraní na hudební nástroje. Věříme, že hrát na hudební nástroj dokáže každý. Třeba u nás najdeš něco, co tě k hraní nakopne a uvidíš, že to není taková věda.